Kerimoğlu’ndan beklenmeyen istifa

Ana Sayfa » Genel » Kerimoğlu’ndan beklenmeyen istifa
Tarih : 02 Temmuz 2015 - 1:06

DSC_0830-400x220

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu, yaptığı yazılı açıklamasın da 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle Talasemi Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

Kerimoğlu konuyla ilgili şu bilgilere yer verdi;

“Türkiye’de talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda çalışmalar yapmakta olan Talasemi Federasyonu birçok dernekten sadece 26’sının bağlı olduğu ulusal ve uluslararası kamuoyunda çok ciddi çalışmaların içerisinde yer alan önemli bir sivil toplum kuruluşudur. 25 Nisan 2015 tarihin de Talasemi Federasyonu yönetim kurulu üyeliğine seçilerek hem  ilimizi hem de federasyonunu ulusal ve uluslar arası arenada hak ettiği yere getirmek için bilgi ve tecrübemi bu yönde kullanmak talasemi camiasına hizmet etmek için  söz verdim. Bugün gelinen noktada maalesef bu böyle olmadı 65 günlük görev sürem içerisinde usul ve erkân bilmeyen bazı yönetim kurulu üyeleriyle yolumu ayırmak zorun da kaldığımı söylemek isterim. Federasyonun İzmir’de yaptığı toplantıda üzerinde konuştuğumuz ve fikir birliğine vardığımız birçok konu olmasına rağmen bazı çalışmanın ilerleyen tarihlerde yapılması için bir yol haritası ortaya konulmuştur, kısa süre içerisinde bu yol haritası paramparça edilerek istenilen düzeyde verim alınamamıştır.  Mevcut yönetim kurulu üyelerinden bazıları işin sonunun nereye varacağını bile kestiremeden ve yaptıkları işin dernek yöneticiliğinden farklı olduğunu bile anlamadıklarını gösteren kişiler ne bir bileni dinlediler nede hareketlerinde bir olgunluk sergilediler buna rağmen federasyonu bir dernekmiş gibi yönetmek için bazı tavır ve davranışlar içerisine girdiler. Kaldı ki talasemiyle mücadele konusu dünyanın da ciddi olarak üzerinde durduğu ve çeşitli önleme programlarının uygulandığı önemli bir halk sağlığı sorunudur, bu konunun ülkemiz ve  dünya  gündemini  ilgilendirdiğini  yönetimde ki mevcut üyelerin anlamadıklarını toplantı sürecinden sonra anlamış  bulunmaktayız. Federasyonun sadece hastaları eğlendirme gibi başlı başına bir görevi olmadığını da bu kişilere zaman içerisinde anlatmaya çalışmamıza rağmen kamp programını Talasemi Federasyonun İçişleri Bakanlığına sunmuş olduğu projeden dolayı askıya almamıza rağmen  bazı yöneticiler  daha birkaç gün içerisinde Talasemi Federasyonu yaz kampının uygun kriterler oluşturulmadan gerekli alt yapı ve hazırlıklar yürütülmeden oldu bittiye getirilerek yapılmaya çalışılması için kendilerine göre yazıp oynama çalıştılar ve bu durum şunu göstermektedir ki federasyon yönetim kurulu üyelerinin birlik ve beraberlik içerisinde çalışamayacağının ilk işareti olmuştur. Bu kadar görüşmelerimize rağmen oldu bittiye getirilerek 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle Talasemi Federasyonunun sosyal medya hesapları üzerinden kullanım izni olan bazı  yönetim kurulu üyeleri  tarafından  hastalara yaranmak adına ve biz yapmak için yaptık demek için bazı ilkelerimiz, hedeflerimiz ve misyonlarımız ayaklar altına alınarak zedelenerek kıstırtıcı ve yıpratıcı tutumlar sergilenerek Talasemi Federasyonu yaz kampı duyuruları usulsüzce yapılmıştır.

Şahsımın bir sağlık çalışanı, dernek başkanı ve aynı zamanda bir orak hücre anemi hastası olmasından  dolayı  hastaların psikolojik sorunlarını anlamama yetecek kadar tecrübeyi bana verdiğini düşünmekteyim. Bu bir tarafa kaldı ki devlet kurumlarından olan belediyeler,  kaymakamlıklar, garnizon komutanlıkları, emniyet müdürlükleri, milletvekilleri ve bunun yanında hastalandığımızın da sağlığını emanet ettiği doktorlarımız bile bu duyurular  da bile kamu kurum ve kuruluşlarının, unvanların ve emeklerin bile hiçe sayıldığı bu yazıları şiddetle kınadığım gibi geçmiş dönemde yapılan faydalı eğitim toplantıları, hasta ve hasta aileleri adına yapılan diğer çalışmalar da alay konusu edilmişler, bu da yetmezmiş gibi birçok laf kalabalığı yapılarak ülkemiz genelinde ki hastalarımız olumsuz yön de kışkırtılarak tahrike getirilmeye çalışılmıştır. Federasyon Başkanı Ali Kılıç ve Sayman Tayfun Aksoy’la ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle telefon üzerinden görüşerek kınadığımı bildirdim. Sonunun nereye varacağını düşünemeyen yönetim kurulu üyeleri bu defa kendi sosyal medya hesapları üzerinden federasyonun tüzük ve çalışma prensiplerini hiçe sayarak hastaları kışkırtmaya ve federasyon başkanını ve federasyonu zedeleyici konuşmalarını sürdürmeye devam etmişlerdir.

Şahsım başta olmak üzere, federasyon çatısı altında doğru söyleyen, gerçekleri konuşan ve dik duruşunu bozmayan yöneticiler görevlerinin gereğini yapmak için çıkmış oldukları bu yolda hedef kişiler haline gelirken birlik ve bütünlüğünü zedeleyici davranışlar adap ve erkan bilmeyen federasyon yöneticileri tarafından da bir kez daha hiçe sayılmıştır. Federasyon delegeleri ve hastalarımız tarafından  bilinsin ki engelli statüsünde daha birçok alınmadık haklarımız varken sadece tatil üzerinden kişilere, devlet erkanına saygısızlık yapmak, sonrada onlardan zamanı geldiğinde çalışmalarımız için destek istemek acaba hangi zihniyetin ürünüdür, sizlere kamuoyu aracılığıyla bir kez daha sormak isterim.

Bu olumsuzlukları şahsi kimliğimle ve yöneticiliğimle bağdaştırmadığımdan dolayı Talasemi Federasyonu yönetim kurulu üyeliğimden kendi isteğim üzerine istifa ettiğimi bir kez daha  kamuoyuyla paylaşmak isterim.” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Hatay T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü Ve Tutuklulara Sağlık Semineri Verildi

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü ve tutuklulara “Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları”  konulu seminer verildi. Hatay

Kerimoğlu; FOX TV Yaptığı Yanlıştan Biran Önce Dönmelidir

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; talasemi hastaları başta olmak üzere, diğer kan hastalıkları grubunda yer alan ve hastalar

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı