Talasemi Belgeseli Çekimlerine Katıldı

Ana Sayfa » Genel » Talasemi Belgeseli Çekimlerine Katıldı
Tarih : 30 Haziran 2015 - 20:22

02-400x220

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu geçtiğimiz hafta sonu talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları alanında Adana ilinde düzenlenen bir dizi etkinlik ve çalışmalara katıldı.

Kerimoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklama da şunlara değindi; kısa adı ATODER olan Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği Başkanı Ali Kılıç’ın davetlisi olarak iki farklı programa katıldım. Bunlardan ilki Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının da desteklediği hasta ve hasta ailelerine yönelik olan talasemi ve orak hücre anemisi hakkında bilinmesi gerekenler, güncel tedavi yöntemleri ve engelli haklarının da yer aldığı panel olmuştur. Düzenlenen panel herkes için oldukça verimli geçmiştir, panelde yer alan hekimlerden Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematoloji Prof. Dr. Bülent Antmen, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. İlgen Şaşmaz hasta ve hasta ailelerine yönelik aydınlatıcı bilgiler aktarırken katılımcılardan gelen soruları da titizlikle cevaplandırmışlardır.

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya’da ülkemizde yaşayan engellilerin haklarına yönelik yapılan yasal düzenlemelerden bilgiler sunduğu gibi Adana ilin de engeliler için yapılan çalışmalardan da bilgiler aktararak, talasemi ve orak hücre anemi hastalarının toplum tarafından daha iyi tanınmaları ve bu hastalıklara daha fazla dikkat çekilmesi için ortak çalışmaların önemine değinirken,  bu hastaların yapısal olarak her ne kadar sağlıklı olarak görünseler de kişilerin dâhili sorunlarından dolayı almış oldukları hekim raporuyla vücutta ki güç kayıplarının %40 ve daha yukarı olması onların engelli olduğunu ortaya koymakla birlikte engellilik halinin sadece dış görünüşte olmadığını kişilerin dâhili açıdan da engeli olacağına değinerek vatandaşların ve görevlilerin bu hastalara yaşamın her anında daha hassas davranarak onlara her zaman destek olmaları gerektiğini dile getirdi.

Hatoder Başkanı Kerimoğlu programının ikinci bölümünde ise Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği(ATODER) in bu yıl içerisinde Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne sunduğu ve 20 bin TL. maddi destek olan ‘’Talasemi Belgeseli’’ adı altında özellikle hastaların doğumlarından yaşamlarının sonuna kadar hayatlarında yaşamış oldukları sorunları ele alacağı belgeselin ev ortamından,  günlük yaşama, hastane ortamına ve hatta tedavi boyutlarına kadar işlenecek önemli bir belgesel olma yolunda atılmış önemli bir proje olduğuna ve proje 45 dakikalık olmasından dolayı Adana, Hatay ve Mersin illerinde farkı zamanlarda çekimlerinin yapılacak olması Akdeniz Bölgesi için ayrı bir önem sahiptir. Şahsım olarak bu çekimler için Adana ilinde yer alarak Hatay ilinde yapılan talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarına yönelik detaylar aktararak çekimlere ilimiz olarak da   destek olarak önemli bir halk sağlığı sorununa ışık tutmuş olmaktayız. Hastaların yaşam öyküsünü bir kez daha farklı açılardan anlatmak halka tanıtmak ve bu konulara daha üst seviyelere taşımanın yanı sıra ilerleyen zamanlarda sağlık açısından yer bulacak olan belgesel ulusal kanallarda yayınlanması halkımızın bu konuları detaylı olarak irdelemesine ve izlemesine önemli katkılar sağlanmış olacaktır.

Bu amaca hizmet etmek için önemli bir projeyi hayata geçiren kıymetli ATODER Başkanı Ali Kılıç başta olmak üzere, yönetim kurulu üyelerini ve katkı sağlayacak herkesi şimdiden kutlar başarılarının devamını dilerim.” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Hatay T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü Ve Tutuklulara Sağlık Semineri Verildi

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü ve tutuklulara “Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları”  konulu seminer verildi. Hatay

Kerimoğlu; FOX TV Yaptığı Yanlıştan Biran Önce Dönmelidir

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; talasemi hastaları başta olmak üzere, diğer kan hastalıkları grubunda yer alan ve hastalar

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı