8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

Ana Sayfa » Genel » 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü
Tarih : 03 Mayıs 2014 - 21:43

Hatoder 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü çalışmalarına start verdi

burhan-kerimoğlu4-300x171
İlimizde faaliyet göstermekte olan Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği bilgilendirmeye yönelik aylık olağan toplantısını dernek merkezinde yönetim kurulu üyeleri, üyeler, hasta ve hasta aileleri ile birlikte gerçekleştirdi.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, özellikle geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde dernek yönetim kurulu olarak, dernek üyelerinin, hasta ve hasta ailelerinin kamu kurum ve kuruluşlarıyla olan her türlü sorunları ile yakinen ilgilendiklerini bunların en başında ise sosyal yardım, eğitim, işsizlik, sağlık gibi sorunların ön planda olduğunu ve bunlara çözüm bulmak için birçok çalışmanın içerisinde yer aldıklarını dile getirerek bu konuda sizlere fayda sağlamak en temel görevimizdir. Nisan ayı içerisinde dernek üyelerinin mutlu ve acı günlerinde yer alarak onları yalnız bırakmadıklarını dernek olarak amaçlarına hizmet eden anlayışla hareket ettiklerini söyledi. Ayrıca Hatay İş-Kur İl Müdürlüğünün aracılığıyla ön lisans mezunu orak hücre anemi hastası bir bayan üyelerini de sigortalı olarak geçtiğimiz günlerde özel bir sektörde işe alınmalarına katkı sağladıklarını ve sağlamaya da devam edeceklerini sözlerine ekleyerek kısa adı DOĞAKA olan ‘’Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’’nın doğrudan faaliyet mali destek projesi kapsamında yürütülen çalışmalardan dolayı hastalarımızın engelli statüsünde neler yapacaklarını özel sektör temsilcilerine daha iyi anlatmak hedeflerimizin en başında gelmektedir, dedi.

Hastaların işe alınmalarında kilit rol oynayacak olan ‘’Hatay İli Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Araştırma Raporu’’ projesinin taslak metnini ise 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle DOĞAKA’ya teslim ettiklerini söyleyen Hatoder Genel Başkanı Kerimoğlu, bu projemizin kısmetse 8 Mayıs Dünya Talasemi Günün de kapanış programını yapacağız, dedi. Nisan ayı içerisin de tanıtımı yapılan bir sosyal içerme hibe programı olan istihdam, sosyal hak, güvence, nitelik, eğitim, iş imkânı, meslek, fırsat eşitliği gibi konuları kapsayan Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen dezavantajlı grupların da topluma kazandırılmasına imkan sağlayan Avrupa Birliği hibe kaynaklı proje programının eğitimine katılarak proje hazırlayacaklarını ve bu projenin son günü olan 10 Haziran 2014 tarihine kadar da müracaat edeceklerini söyledi.
Ayrıca geçtiğimiz ay içerisinde birçok kamu kurum ve kuruluşuna makam ziyareti yaparak, derneğimizin çalışmalarına, amaçlarına yönelik ortak çalışmaların beraberce sürdürülmesine hasta ve hasta ailelerinin desteklenmesini, katkı sağlanmasını dile getirdik.

’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ etkinlikleri çerçevesinde geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda da adına yakışır programlara destek vermeyi, kutlamalar yapmayı çalışmalarımız arasına almış bulunmaktayız. Yine bu yıl HATODER olarak Atatürk Anıtına çelenk sunmayı, Hatay Valimiz Sayın M.Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etmeyi, proje kapanış programımızı gerçekleştirmeyi, Halk Sağlığı Müdürlüğünün etkinliklerine destek vererek çalışmalar yapmayı hedeflediklerini ve dernek olarak 2010 yılından bu yana talasemi ile sürdürülen çalışmalara öncülük ederek haftayı adına yakışır şekillerde kutlamanın heyecanını hep birlikte yaşadıklarını ve bu yıl Türkiye Talasemi Federasyonunun Adana ilinde yapacağı hafta etkinliklerine ilimizden bazı hastaların gönderileceğini, ulaşım, konaklama ve diğer giderlerin de karşılanacağını söyledi.
Hatoder Genel Başkanı Kerimoğlu, dernek üyesi, hasta ve hasta ailelerinden gelen istek ve talepleri dinledi, iletilen talep ve istekleri ise ilgili makamlara en kısa sürede ileterek çözüm üretilmesi yönünde çalışmalar başlatacaklarını da söyledi.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Hatay T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü Ve Tutuklulara Sağlık Semineri Verildi

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü ve tutuklulara “Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları”  konulu seminer verildi. Hatay

Kerimoğlu; FOX TV Yaptığı Yanlıştan Biran Önce Dönmelidir

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; talasemi hastaları başta olmak üzere, diğer kan hastalıkları grubunda yer alan ve hastalar

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı