HATODER’den Hatay E Tipi Kapalı Cezaevine Talesemi Eğitimi

Ana Sayfa » Genel » HATODER’den Hatay E Tipi Kapalı Cezaevine Talesemi Eğitimi
Tarih : 31 Ocak 2014 - 18:40

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, geçtiğimiz günlerde Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda görevli Psikolog Engin Olgun, Sosyal Çalışmacı Orhan Çağlar ve kurum yetkililerinin davetlisi olarak hükümlü ve tutuklulara talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını konu alan eğitim semineri verdi.

hatoder_hatayEğitim seminerinde öncelikle talasemi ve orak hücre anemi hastalarının kendi ağızlarından yaşam öykülerini anlattıkları talasemi tanıtım filminin CD’sinin izletilmesi ile başlayan programda daha sonra talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları hakkında şu bilgilere yer verildi.

 Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, talasemi (Akdeniz anemisi) hastalığı hakkında şu bilgilere yer verdi; Talasemi (Major) hasta tipinin doğumdan itibaren daha 3-4 aylık iken başlayan ve sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu, belirti olarak da çocuklarda halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, sık sık ateşlenme, tipik bir yüz görünümünün ortaya çıkması ve bunlarla birlikte bu hastalar da alyuvarların normal insanlara göre çok daha hızlı yıkılması, karaciğer ve dalak büyümesi sonucunda da karın şişliklerinin yaşanmasıyla birlikte hastaların iskelet sisteminde de şekil bozukluklarının meydana geldiğini ve bu hastaların hayatta kalmaları için 3 hafta da bir düzenli kan almak zorunda olduklarını ve yaşamlarını sürdürmek için aldıkları kan takviyesinin de hastalar için ayrıca ek bir tedavi gerektirdiğini çünkü alınan kanda ki fazla demirin vücuttan atılması içinde ayrıca demir bağlayıcı ilaçlar ve göbek civarına takılan desferal pompası olarak nitelendirilen küçük iğneler yardımıyla fazla demirin vücuttan süzülerek dışarıya atılmasında hastaların yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini arttırdığını ve ayrıca bir hastanın yıllık maliyetinin 12-90 bin TL. civarın da devlete maliyeti olduğunda da altını çizen Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, bu hastalıkların önlenmesi için ise; toplumun hastalık hakkında bilgilendirilmesi, taşıyıcı taramaları, genetik danışmanlık ve doğum öncesi tanı testi olan (prenatal) tanının da hastalığın önüne geçmede önemli olduğuna değindi.
Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, orak hücre anemi hastalığı hakkında da şu bilgilere yer verdi; 3-4 aylıktan sonra çocuklarda küçük eklemlerde hareket kısıtlılığına bağlı olarak, ağrı, kızarıklık, şişme, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, sarılık, ateş, zamanla dalak büyümesi, uyku düzensizlikleri ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendi göstermekte ve tedavilerinde ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, sıvı tedavisi vb. gibi tedaviler şekilleri
uygulanmakla birlikte, soğuklardan ve sportif faaliyetlerden uzak kalmaları da tedavilerine destek olan diğer etkenler arasında gelmektedir, dedi.
Anne ve babanın ikisi de taşıyıcısı ise her gebelik döneminde dünya ya gelecek çocuklardan %25 hasta, %25 sağlıklı ve %50 oranla anne ve baba gibi taşıyıcı olacaktır. Eğer anne veya babadan sadece biri taşıyıcı ise %50 taşıyıcı ve %50 sağlıklı olma olasılıkları bulunmaktadır.
Bunun yanında talasemi hastalığının bulaşıcı olmadığına sadece genler yoluyla nesillerden nesillere aktarıldığına ve kesin tedavisinin ise bu hastalarda kemik iliği nakli ile mümkün olduğunu söyledi.
Hatoder Başkanı Burhan Kerimoğlu, derneğin kuruluş amacından ve yaptığı çalışmalardan da bahsederek, derneğin geçtiğimiz yıl içerisinde ilimiz genelinde halk eğitimlerine yönelik yaptığı ‘’Talasemiyle Mücadele de Halk El Ele’’ projesinin çalışma filmiyle de sunumunu tamamlayan Başkan Kerimoğlu, hükümlü ve tutuklulardan ise bu konularda tam not aldı.
Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yetkilileri tarafından ise Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu’na katkılarından ve sunumlarından dolayı kurum adına birde teşekkür belgesi takdim edildi.
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Hatay T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü Ve Tutuklulara Sağlık Semineri Verildi

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü ve tutuklulara “Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları”  konulu seminer verildi. Hatay

Kerimoğlu; FOX TV Yaptığı Yanlıştan Biran Önce Dönmelidir

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; talasemi hastaları başta olmak üzere, diğer kan hastalıkları grubunda yer alan ve hastalar

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı