Hatoder katkı payı konusunda umutlu

Ana Sayfa » Genel » Hatoder katkı payı konusunda umutlu
Tarih : 17 Ocak 2014 - 10:31

HATODER Başkanı Kerimoğlu SGK İl Müdürlüğüne yazı göndererek Anemi hastaları için katkı payı

alınmamasını istedi.

katkı

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği  (HATODER) Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, talasemi ve orak hücre anemi hastalarının hastane katkı payları ve ilaç katılım payları konusunda yaşadıkları sıkıntıları Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Zekai Kalay’a bir kez daha ilettiklerini dile getirdi.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu konu hakkında şu bilgilere yer verdi; geride bıraktığımız yıl içerisinde hazırlanan ve yürürlüğe konulan 2013-2017 yılları arası ‘’ Hatay İli Hemoglobinopati  Kontrol Stratejisi ve Eylem Planı’’kapsamında  hasta bebek doğumlarının önüne geçilmesi ve mevcutta bulunan hastaların ise  sosyal sorunlarına yönelik yapılacak çalışmaların yer aldığı eylem planı kapsamında talasemi ve orak hücre anemi hastası kişilerden gelen istek ve talepler doğrultusunda hayatta  yaşadıkları sosyal sorunlarının çözüme kavuşturulması adına Hatay Valisi Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz’in talimatları doğrultusunda sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü’nün başkanlığında, birçok üst düzey yönetici ve  Hatoder yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla oluşturulan istişare toplantısında  ilimizde ki talasemi ve orak hücre anemi hastalarının sorunları ele alınarak, zaman içerisinde çözümü yönünde çalışmalar yapılmış ve birçok alanda da başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bu çalışmalardan dolayı 2013 yılı içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan hastaların hastane katkı payları ve ilaç katkı payları konusunda Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Zekai Kalay tarafından bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına,  bu konular da defalarca yazılar yazılmış olmasına rağmen gelen cevabı yazılarda hastaların kullandıkları raporlu ilaçlar için sağlık kuruluşları, hastane  ve ilaç katkı payı ödemeyeceği  ibarelerinden öteye gitmemiştir.

Genel olarak uygulama tüm kronik hasta vatandaşlar için böyle olsa da raporlu ilaçlar reçete edildiğinde vatandaştan hiçbir katkı payı alınmıyor,  fakat raporlu ilaçların arasına, rapora dâhil olmayan farklı bir  ilaç yazıldığında ise işte o zaman sistem raporlu ilacı normal reçete gibi algılayıp hastaya katkı payı çıkarmaktadır.

İçinde bulunduğumuz kış aylarında orak hücre anemi hastalarımızın sıkça hastalanmaları aslında onların bünye olarak bağışıklık sitemlerinin zayıf olmasından ileri gelmektedir. Bununla birlikte özellikle ilimizde bazı ailelerde 2-3 hastanın varlığından söz etmek gerekirse,  bu hastaların sıkça hastalandıklarında sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri de çok sık yaşanmaktadır. Kaldı ki birçok hasta üç aylık özürlü maaşı ile yaşamını idame ettirmek zorunda iken, birçok hastanın ailesinin de düzenli işleri olmadığını ve yevmiye işlerinde çalıştıklarını da bilmekteyiz.

Hal böyle olunca hasta aileleri sağlık kuruluşları adına eczanelere katkı paylarını ödemekte zorluk çekmekte ve bu sıkıntılar bir güne mahsus olmayıp aylık  ve yıllık oranda hasta, hasta aileleri adına önemli ölçüde maddi bir külfeti de beraberinde getirmektedir. Bu durum sadece hastane ve ilaç katkı paylarıyla da sınırlı kalmayıp ilçelerden tedavileri içinAntakya Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi ve MKÜ Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi hematoloji servislerine yatarak veya ayaktan tedavileri için gelen müracaat eden hastalarımızın geliş ve gidiş masrafları da onlar üzerinde ayrı bir maddi sorun oluşturmaktadır.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu konuşmasının sonunda şunlara değindi; Dernek olarak hastalarımız adına yapılması gereken çalışmaları ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarıyla birlikte istişare ederek çözümü konusunda yapılan çalışmaları hep beraber takip etmekteyiz.

Bu konuda daha önce yapılan yazışmalar ve çalışmalar geçen hafta SGK İl Müdürü Zekai  Kalay’la birlikte bir kez daha gözden geçirildi ve gelen yazılara yönetim kurulu başkanlığımızca ilgi tutularak talep ve isteklerimiz Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na Hatay SGK İl Müdürü Zekai Kalay imzasıyla bu hafta içerisinde bir kez daha yazılı olarak iletilmiştir. Bu konuda hastalarımız adına ümidimiz olumlu sonuçlanması yönündedir, dedi.baskan

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Hatay T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü Ve Tutuklulara Sağlık Semineri Verildi

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü ve tutuklulara “Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları”  konulu seminer verildi. Hatay

Kerimoğlu; FOX TV Yaptığı Yanlıştan Biran Önce Dönmelidir

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; talasemi hastaları başta olmak üzere, diğer kan hastalıkları grubunda yer alan ve hastalar

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret

Başkan Kerimoğlu’ndan Bir Dizi Ziyaret Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı